Με αριθμό συμμετοχών ρεκόρ, που ξεπερνά κατά πολύ τα δεδομένα των δύο προηγούμενων εκδόσεών του, το Be there! καλωσορίζει και επίσημα στα τρία διαγωνιστικά του τμήματα τις 81 καλύτερες ταινίες από αυτές που συνολικά υποβλήθηκαν για το 2013.
Οι ταινίες με προέλευση 32 υπέροχες χώρες από όλον τον κόσμο περιλαμβάνουν 43 στο διαγωνιστικό τμήμα ταινιών μικρού μήκους, 34 στο φοιτητικό διαγωνιστικό και 4 στο αντίστοιχο πρόγραμμα μεγάλου μήκους.
Διεθνή ονόματα από το χώρο του animation, όπως η υποψήφια για Oscar σκηνοθέτης Michaela Pavlatova από την Τσεχία (Tram), o Καναδός σκηνοθέτης Theodor Ushev (Nightingales in December), και ο Κροάτης animator Veljko Popovic (Dove sei, amor mio) κοσμούν το πρόγραμμα του φεστιβάλ, ενώ οι πολυβραβευμένες ταινίες Edmond was a donkey (Franck Dion, Γαλλία), Oh, Willy (Emma De Swaef, Marc James Roels, Βέλγιο/Ολλανδία) και Kali, the little vampire (Regina Pessoa, Πορτογαλία) συμπεριλαμβάνονται στο διαγωνιστικό τμήμα ταινιών μικρού μήκους.
Στο φοιτητικό τμήμα ταινιών του φεστιβάλ εντάσσεται η υποψήφια για Oscar 2013 ταινία του Tim Reckart, Head Over Heels (Ην. Βασίλειο) με θέμα ένα ζευγάρι που ζει την κοινή ζωή του «αναποδογυρισμένη».
Ευχάριστη έκπληξη από τον ξενόγλωσσο κινηματογράφο αποτελούν οι 3 Ισπανόφωνες ταινίες, που διαγωνίζονται στο τμήμα ταινιών μεγάλου μήκους και αποτελούν πανελλήνιες πρεμιέρες, καθώς και η κωμωδία τρόμου Daddy I’m a Zombie (Ricardo Ramon & Joan Espinach, Ισπανία), το γοτθικό θρίλερ stop-motion The Apostle (Fernando Cortizo, Ισπανία) και η περιπέτεια Selkirk, the real Robinson Crusoe (Walter Tournier, Ουρουγουάη/Αργεντινή/Χιλή).
Το διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ συμπληρώνει ο υποψήφιος για Oscar Αμερικανός σκηνοθέτης Don Hertzfeldt με τη δραματική ταινία του It’s such a beautiful day (Η.Π.Α.).
Αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με το Be there! Corfu Animation Festival 3 μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site του φεστιβάλ www.betherefest.gr
Στοιχεία σχετικά με το πρόγραμμα θα ανακοινωθούν σύντομα.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 2013
43 ταινίες στο διαγωνιστικό τμήμα μικρού μήκους
34 ταινίες στο φοιτητικό τμήμα
20 ταινίες στο Πανόραμα
4 ταινίες μεγάλου μήκους στο διαγωνιστικό τμήμα, 2 εκτός συναγωνισμού
Διαγωνίζονται 81 ταινίες και στα 3 τμήματα, συνολικά συμμετέχουν στο πρόγραμμα του φεστιβάλ (διαγωνιστικό και εκτός συναγωνισμού) 103 ταινίες από 32 χώρες
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ | SHORT FILMS IN COMPETITION
A Brief History of Climate Changes, Joris Clerté (FRANCE, 2012), 1′ 25”
A little uncomfortable, Wayner Tristao (BRAZIL, 2012), 1′
An Ogre, Gérard Olivier (FRANCE, 2011), 6′ 30”
Bao, Sandra Desmazières (FRANCE, 2012), 11′ 21”
Deep Shit, Martin Draax (THE NETHERLANDS, 2012), 10′ 39”
Dove sei, amor mio, Veljko Popovic (CROATIA, 2011), 10′ 30”
Edmond was a donkey, Franck Dion (FRANCE, 2012), 15′ 04”
Eight-minute Deadline, Zina Papadopoulou & Petros Papadopoulos (GREECE, 2012), 6′
Eve to Disobay, Cléo Biasini (FRANCE, 2012), 4′ 20”
Fado of a Grown Man, Pedro Brito (PORTUGAL, 2012), 7′ 20”
Father, Ivan Bogdanov (BULGARIA/CROATIA/GERMANY, 2012), 16′ 30”
Feral, Daniel Sousa (UNITED STATES, 2011), 12′ 46”
Flood, Julia Gromskaya (ITALY, 2012), 5′
Flower of Battle, Simon Bogojevic Narath (CROATIA, 2011), 19′ 20”
How Dave and Emma got pregnant, Joost Lieuwma (THE NETHERLANDS, 2012), 6′ 50”
I Saw Mice Burying a Cat, Dmitry Geller (RUSSIA/CHINA, 2011), 5′ 35”
In the beginning of time…, Bozidar Trkulja (CROATIA, 2012), 10′ 30”
Independent Mind, Marta Monteiro(PORTUGAL, 2011), 10′
Itsihitanantsu, Natalia Ryss (RUSSIA, 2011), 15′
Junkyard, Hisko Hulsing (THE NETHERLANDS, 2012), 17′ 50”
Kali The Little vampire, Regina Pessoa (PORTUGAL/FRANCE/CANADA/SWITZERLAND, 2012), 9′ 20”
Lady and the tooth, Shaun Clark (UK, 2012), 7′ 50”
Life Cycle, Frederic Doazan (FRANCE, 2012), 0′ 53”
Mother’s Song, Linda McCarthy (UK, 2012), 4′ 20”
Moxie , Stephen Irwin (UK, 2011), 5′ 40”
Nightingales in December, Theodore Ushev (CANADA, 2011), 3′
Off the Track, Rocio Alvarez (FRANCE, 2012), 4′ 07”
Oh Willy…, Emma De Swaef & Marc James Roels (BELGIUM/FRANCE/THE NETHERLANDS, 2012), 16′ 35”
Palmipedarium, Jérémy Clapin (FRANCE, 2012), 10′ 26”
Patakes, Julie Rembauville & Nicolas Bianco-Levrin (FRANCE, 2012), 10′ 40”
Self Portrait, Thomas Coltof (THE NETHERLANDS, 2012), 6′ 36”
Slapjack, Rosemary Fung (AUSTRALIA, 2012), 3′ 08”
The Banquet of the Concubine, Hefang Wei (FRANCE/CANADA/SWITZERLAND, 2012), 12′ 46”
The Chronicle of Oldrich S., Rudolf Smid (CZECH REPUBLIC, 2011), 17′ 27”
The Cold Heart, Hannes Rall (GERMANY, 2012), 29′
The Hatred, Stefan Vogt (GERMANY, 2011), 1′
The Inn, Izù Troin (FRANCE/SWITZERLAND/BELGIUM, 2012), 25′ 02”
The Last Bus, Martin Snopek, Ivana Laučíková (SLOVAKIA, 2011), 15′
The Millionaires, Mário Gajo de Carvalho (PORTUGAL, 2011), 15′
The thing in the corner, Zoe Berriatúa (SPAIN, 2011), 10′
Three Little Pigs, Irene Jihyun Kim (UK, 2011), 2′ 17”
Tram, Michaela Pavlátová (FRANCE, 2012), 7′
Villa Antropoff, Kaspar Jancis, Vladimir Leschiov (LATVIA, 2012), 13′
ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ | GRADUATION FILMS IN COMPETITION
Abeyance, Eleni Miltsi (GREECE, 2011), 6′ 32”
Anomalies, Ben Cady (UK, 2012), 11′ 50”
Bite of the tail, Song E Kim (UNITED STATES/SOUTH KOREA, 2012), 9′ 00”
But milk is important, Anna Mantzaris & Eirik Grønmo Bjørnsen (NORWAY, 2012), 10′ 38”
Candyland, Stephanie Girard (UNITED STATES, 2011), 0′ 40”
Captive, Timo Kähara (ESTONIA, 2012), 5′ 53”
Compartments or “I am not a monster”, Hannah Letaïf (BELGIUM, 2011), 3′ 40”
Delicious breakups , Frank Morales (SPAIN, 2011), 1′ 45”
Happillness, Maria Kozari Mela (GREECE, 2012), 7′ 29”
Happily ever after, Ben Genislaw & Yonni Aroussi (ISRAEL, 2012), 6′ 16”
Head over heels, Tim Reckart (UK, 2012), 10′ 18”
In between shadows, Tianran Duan (UNITED STATES, 2011), 5′ 30”
Last autumn, Sofiya Ilieva (BULGARIA, 2011), 4′ 11”
Life like a pencil, Margarita Simopoulou (GREECE, 2012), 4′ 23”
Merfolk, Rory Waudby-Tolley (UK, 2012), 2′ 30”
Missed call, Julieta Colas (CANADA, 2012), 1′ 38”
Moonface, Noemí Andreu, Enrique Diego, Rocío Galea, Daniel Hernández &
amp; Carlos Nicoll (SPAIN, 2012), 6′ 30”
Mouth wide open, ears shut tight, Tom Madar and Emilly Noy (ISRAEL, 2012), 16′ 30”
Nyosha, Liran Kapel, Yael Dekel (ISRAEL, 2012), 11′ 22”
Off the rails, Stephen Shelly (UK, 2012), 3′ 28”
Once upon a town, Vered Eliezri Ganchrow (ISRAEL, 2012), 8′ 20”
Ping Pong, Natalia Krawczuk (POLAND, 2012), 1′ 04”
Saturdays, Hanihe Shojaee (IRAN, 2012), 5′ 32”
Stop Human Trafficking, Maria Douni (GREECE, 2012), 1’ 37’’
The bungled child, Simon Filliot (FRANCE, 2012), 9′ 40”
The library, Leo Crane (UK, 2012), 4′ 00”
The unfinished painting, Rositsa Vangelova (BULGARIA, 2012), 6′ 25”
Three weeks in December, Laura Gonçalves (PORTUGAL, 2012), 6′ 13”
Tired of swimming, Anna Eijsbouts (UK, 2012), 5′ 50”
tWINs, Peter Budinski (SLOVAKIA, 2011), 5′ 39”
Whinstor Norville dines again at the Gothique, Eric Bent (CANADA, 2012), 4′ 47”
White, Raquel Felgueiras (PORTUGAL, 2012), 6′ 45”
Why can’t you just see me? Eleni Tomadaki-Balomenou (GREECE, 2012), 2′ 42”
Zen Zen Wakaranai: Δεν έχω ιδέα | Zen Zen Wakaranai: No Idea, Fay Heady-Carroll (NETHERLANDS/JAPAN, 2012), 8′ 30”
ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ | FEATURE FILMS
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ | COMPETITION FILMS
Daddy I’m a Zombie, Ricardo Ramon & Joan Espinach (SPAIN, 2011) 80′
It’s Such a Beautiful Day, Don Hertzfeldt (UNITED STATES, 2012), 62′
Selkirk, the Real Robinson Crusoe, Walter Tournier (URUGUAY-ARGENTINA-CHILE, 2012), 80′
The Apostle, Fernando Cortizo (SPAIN, 2012), 82′
ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ | OUT OF COMPETITION
Benjamin Rabier, Marc Faye (FRANCE, 2012), 53′
Φαιά Έλιξ | Gray Helix, Dimitris Mastoras (GREECE, 2012), 82′
ΠΑΝΟΡΑΜΑ | PANORAMA
Captain Hu, Basil Vogt (SWITZERLAND, 2011), 8′ 37”
Fata Morgana, Frodo Kuipers (THE NETHERLANDS, 2011) 4′ 17”
Guilford Street, Christos Ouzounis (GREECE, 2012), 8′ 18”
Jingle & Bell’s Christmas Star, Chel White (UNITED STATES, 2012), 23′ 54”
My Best Friend, 4th grade students, School EB 1/ Ji Real, Vilar do Pinheiro, Vila do Conde, under the guidance of Tânia Duarte and Ícaro (PORTUGAL, 2011), 3′ 07”
Luna and Solaris, Vanessa Levesque (CANADA, 2012), 1′ 22”
No More Posts (Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις), 6ο Γυμνάσιο Πάτρας | 6th High School, Patras (GREECE, 2012), 5′ 44”
Now you know it anyway, Bastiaan Schravendeel (THE NETHERLANDS, 2011), 2′ 33”
Re:Boot, Eimhin McNamara (IRELAND, 2011), 3′ 38”
Pilipka, Tatiana Kublitskaja (BELARUS, 2012), 6′ 47”
Plume, Barry Purves (FRANCE, 2012), 14′ 30”
Second Thoughts, George Tsirogiannis (GREECE, 2012), 1′ 15”
Skyline 9, Roksolana Khrouchtch (GREECE, 2011), 1′ 24”
To Be on TV, Alexey Nekrasov (RUSSIA, 2011), 5′
The Box, Dadomani Studio (ITALY, 2012), 3′
The Art of Crime, Michael Bicarregui (UK, 2011), 9′ 34”
The Golden Fish, Irina Armenkova (BULGARIA, 2012), 6′ 12”
The Pool, Colin Tunnicliffe (UK, 2012), 3′ 06”
The Sleeping Beauty, 12th grade students (AV1 and AV2),José Régio Secondary School in Vila do Conde, under the guidance of Sandra Santos, (PORTUGAL, 2011), 5′
Velocity, Karolina Glusiec (UK, 2012), 6′
Τελευταία σχόλια