Τα περισσότερα πρωταθλήματα έχουν μπει στην τελική ευθεία και όπως είναι λογικό οι αγώνες των κερκυραϊκών ομάδων που συμμετέχουν στα εθνικά πρωταθλήματα είναι αρκετά ή πολύ κρίσιμα.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Β΄ ΕΘΝΙΚΗ
Να αγγίξει την άνοδο
Με μοναδικό στόχο ακόμα μια νίκη, που θα τον φέρει ακόμα πιο κοντά στη Σούπερ Λιγκ, ο ΑΟΚ θα υποδεχτεί στο ΕΑΚΚ, την Κυριακή, την Καλαμάτα. Σε αυτό το ματς ο Μπάμπης Τεννές δεν θα έχει στη διάθεση του τον Γιώργο Παρασκευαΐδη, λόγω καρτών.
Β΄ εθνική- 27η αγωνιστική
Σάββατο 27/3/10 – 15.00
Εθνικός Αστέρας – Ολυμπιακός Βόλου
ΟΦΗ – Πιερικός
Κυριακή 28/3/10 – 16.00
Δόξα Δράμας – Ρόδος
Αναγέννηση Κ. – Θρασύβουλος
ΑΟ Κέρκυρα – Καλαμάτα
Παναιτωλικός – Αγροτικός Αστέρας
Διαγόρας – Ηλιούπολη
Αιγάλεω – Ιωνικός
Εθνικός – Πανσερραϊκός
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Ντέρμπι η Βολίδα, εντός με Προοδευτική η ΑΕΛ
Η Βολίδα στην 27η αγωνιστική του 5ου ομίλου, θα αγωνιστεί στην Πάργα κόντρα στον Απόλλωνα, σε ένα μίνι ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που βρίσκονται αρκετά ψηλά στη βαθμολογία.
Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕ Λευκίμμης, για την τιμή των όπλων, θα υποδεχτεί την σχεδόν καταδικασμένη Προοδευτική Περάματος.
5ος όμιλος – 27η αγωνιστική
Κυριακή 28/3/10 – 16.00
ΑΕ Λευκίμμης – Προοδευτική Περάματος (14.00)
ΑΕ Μεσολογγίου – Θεσπρωτός
Τηλυκράτης – Ναυπακτιακός
Ελαιόφυτο – ΠΑΣ Πρέβεζα
Αστέρας Ρόκκα – Αναγέννηση Άρτας
Απόλλων Πάργας – Βολίδα
Απόλλων Ευπαλίου – Οδυσσέας Νυδρίου
Ανατολή – Σκουφάς Κομποτίου
Σούλι – Άραχθος Παχυκαλάμου
ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
Μεγάλο το ενδιαφέρον
Με αρκετά σημαντικά ματς θα συνεχιστούν τα τοπικά πρωταθλήματα τόσο σε Α1, όσο και σε Α΄ και Β΄ κατηγορία.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Α1 ΕΠΣΚ – 24η αγωνιστική
Σάββατο 27/3/2010 – 16.00
Γηπ. Αγ. Ματθαίου: Ατρόμητος Στρογγυλής – Παξοί (28/3 – 12.30)
Γηπ. Αυλιωτών: Οδυσσέας Αυλιωτών – Ποσειδών Αγ. Μάρκου
Γηπ. Περιβολίου: Αναγέννηση Περιβολίου – Κοντόκαλι (28/3 – 16.00)
Γηπ. Ολύμπου: Όλυμπος – Ολυμπιακός (15.30)
Γηπ. Αγ. Ματθαίου: Αλκίνοος – Ολυμπιάδα
Γηπ. Περιβολίου: Κρόνος Αργυράδων – Αστέρας Πετριτή
Γηπ. Θιναλίου: Θιναλιακός – ΟΦΑΜ
Α΄ ΕΠΣΚ – 24η αγωνιστική
Κυριακή 28/3/2010 – 16.00
Γηπ. ΕΠΣΚ: AE Φαιάκων – Αστέρας Σπαρτύλα (18.00)
Γηπ. Νυμφών: Αχιλλέας Νυμφών – Συναράδες
Γηπ. Παλ/των: Αστέρας Λιαπάδων – ΠΑΟΚ (19.00)
Γηπ. Ολύμπου: Άρης Κέρκυρας – Κανάλια
Γηπ. ΕΠΣΚ: Ερείκουσα – Κασσιώπη
Γηπ. Αγ. Ματθαίου: Ομόνοια – Καποδίστριας
*Δεν θα διεξαχθεί ο αγώνας Ποσειδών Βιταλάδων – ΑΕ Κέρκυρας
Β΄ ΕΠΣΚ (νότιος όμιλος) – 22η αγωνιστική
Γηπ. ΕΠΣΚ: ΠΑΣ ΜΑΓΙΑ – Μέγας Αλέξανδρος (27/3 – 15.30)
Γηπ. Λευκίμμης: Κεραυνός Δραγωτινών – Θύελλα (27/3 – 15.30)
Γηπ. Ολύμπου: Ηρακλής Αγ. Δέκα – Βασιλάτικα (28/3 – 19.00)
Γηπ. ΕΠΣΚ: Ατρόμητος Άφρας – Κάβος (28/3 – 19.00)
Ρεπό το Πεντάτι
*Δεν θα γίνει η συνάντηση Κεραυνός Αγ. Νικολάου – ΑΟΚ 96, μετά από λόγω αδυναμίας συμμετοχής του ΑΟΚ96.
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δύσκολη έξοδος για το ΝΑΟΚ
Δύσκολη αποστολή έχει ο ΝΑΟΚ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 πόλο, καθώς το συγκρότημα του Μπαΐκοβιτς θα αγωνιστεί στο Περιστέρι με την ομώνυμη ομάδα την Κυριακή, στις 2μ.μ.
Α2 πόλο – 10η αγωνιστική
Κυριακή 28/3/10
Ηλυσιακός – Εθνικός
Καλαμάκι – ΟΦΗ
Περιστέρι – ΝΑΟΚ (14.00)
Ηρακλής – Τρίτων Αμαρουσίου
ΟΥΚ Βόλου – ΑΝΟ Γλυφάδας
Σύρος – ΝΟΒΑ
Ο αγώνας ΝΑΟΚ – Ηρακλής, για την 11η αγωνιστική θα διεξαχθεί τη Μ. Τετάρτη στις 12.45 εξαιτίας των έργων που γίνονται στο κολυμβητήριο και της διεξαγωγής του Φαίναλ – 4.
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Και η μάχη συνεχίζεται
Ο Φαίακας για την Α2 χάντμπολ θα δώσει μια εξαιρετική κρίσιμη μάχη το Σάββατο το απόγευμα με τον Ποσειδών Λουτρακίου στις 6μ.μ. στο ΕΑΚΚ, με τους Κερκυραίους να θέλουν μόνο νίκη για να συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή.
Α2 χάντμπολ – 20η αγωνιστική
Σάββατο 27/3/10
Φαίακας – Ποσειδών Λουτρακίου (18.00)
Αναγέννηση Βύρωνα – Ελπίδες Πάτρας
Αλέξανδρος Αξιούπολης – ΧΑΝΘ
Παράδεισος Αμαρουσίου – Ιωνικός ΝΦ
Άρης Νίκαιας – Πανσερραϊκός
Κορωπί – Φοίβος Συκεών
ΜΠΑΣΚΕΤ
Να «κλειδώσει» τα πλέι οφ
Τελευταία αγωνιστική στην Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ και τα πράγματα για τον Ιόνιο είναι ξεκάθαρα. Η κερκυραϊκή ομάδα βρίσκεται μια ανάσα από την είσοδο στην τελική 4άδα και αυτή η επιτυχία θα «κλειδώσει» αυτόματα με νίκη κόντρα στον ΑΟ Αγρινίου.
Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ – 22η αγωνιστική
Σάββατο 27/3/10
Αίολος Αστακού – Κρόνος
ΑΓΣΙ – Άνω Πόλη
Νικόπολη – Ναύπακτος
Παναιτωλικός – ΓΕ Αγρινίου
Ιόνιος – ΑΟ Αγρινίου (16.00)
Δεν θα διεξαχθεί ο αγώνας Λούρος- Σπάρτακος
Τελευταία σχόλια